Kolejny wyjazd uczniów gimnazjum na Uniwersytet Warszawski

drgania

Dnia 9 listopada 2016 roku uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w wykładach z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem wykładu były „Drgania i fale”, a prowadził go prof. dr hab. Radosław Przeniosło.

Każdy z nas zna ruch drgający, bo każdy kiedyś huśtał się na huśtawce albo przyglądał się staremu zegarowi z wahadłem. W przyrodzie i w technice jest bardzo wiele przykładów ruchu drgającego. Niektóre z nich są łatwe do zaobserwowania (np. huśtawka), ale inne, jak np. drgania elektryczne w obwodach radia i telewizji, albo drgania atomów w wibrującym pręcie trudno zobaczyć. Dzięki drganiom działają wszystkie instrumenty muzyczne. Drgający przedmiot jak np. struna w skrzypcach przekazuje drgania cząsteczkom powietrza i tak powstają fale dźwiękowe.

Fale to są drgania, które rozchodzą się w przestrzeni. Istnieją fale mechaniczne do których należą m. in. fale dźwiękowe, fale na wodzie i fale sejsmiczne. Innym rodzajem fal są fale elektromagnetyczne, do których należą m.in. fale radiowe, podczerwień, i światło widzialne. Najbardziej spektakularne zjawiska falowe to dyfrakcja (gdy fala napotyka na przeszkody) oraz interferencja (gdy kilka fal nakłada się na siebie). Te wszystkie ciekawe zjawiska mogliśmy zaobserwować podczas wykładu.

Z niecierpliwością czekamy na następne wykłady.