O termodynamice na Wydziale Fizyki UW

W dniu 23.05.2018 r. uczniowie klasy VII oraz uczniowie z klasy III gimnazjum pojechali na wykłady o termodynamice na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłady były bardzo interesujące, a prezentowane doświadczenia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Było ich wiele, a kilka szczególnie zapadło nam w pamięć.

Jednym z nich było zanurzenie róży w ciekłym azocie. Po wyjęciu kwiat można było rozkruszyć w dłoni. Bardzo podobało nam się wrzucenie suchego lodu (zestalonego tlenku węgla (IV)) do wody,
w wyniku czego woda stała się gazowana. Cecha rozpuszczalności tlenku węgla (IV) w wodzie umożliwiła wykonanie tego doświadczenia. Towarzyszył temu ,,dym” wydostający się z butelki. Ciekawym doświadczeniem było również zmienianie energii cieplnej w pracę, a następnie w energię elektryczną. Za pomocą kamery termowizyjnej mogliśmy zobaczyć, ile ciepła emitujemy i gdzie jest go najwięcej. Atmosfera była wspaniała, a wykłady prowadzone w sposób dla nas zrozumiały.

Żałowaliśmy jedynie tego, że spotkanie z nauką zakończyło się zbyt szybko. Prosimy o więcej i dłużej. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie z fascynującym światem fizyki.

Maja Grzegołowska i Marta Kiedrowska, klasa VII