O termodynamice na Wydziale Fizyki UW

W dniu 23.05.2018 r. uczniowie klasy VII oraz uczniowie z klasy III gimnazjum pojechali na wykłady o termodynamice na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłady były bardzo interesujące, a prezentowane doświadczenia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Było ich wiele, a kilka szczególnie zapadło nam w pamięć.

Jednym z nich było zanurzenie róży w ciekłym azocie. Po wyjęciu kwiat można było rozkruszyć w dłoni. Bardzo podobało nam się wrzucenie suchego lodu (zestalonego tlenku węgla (IV)) do wody,
w wyniku czego woda stała się gazowana. Cecha rozpuszczalności tlenku węgla (IV) w wodzie umożliwiła wykonanie tego doświadczenia. Towarzyszył temu ,,dym” wydostający się z butelki. Ciekawym doświadczeniem było również zmienianie energii cieplnej w pracę, a następnie w energię elektryczną. Za pomocą kamery termowizyjnej mogliśmy zobaczyć, ile ciepła emitujemy i gdzie jest go najwięcej. Atmosfera była wspaniała, a wykłady prowadzone w sposób dla nas zrozumiały.

Żałowaliśmy jedynie tego, że spotkanie z nauką zakończyło się zbyt szybko. Prosimy o więcej i dłużej. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie z fascynującym światem fizyki.

Maja Grzegołowska i Marta Kiedrowska, klasa VII

Używamy ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Kontynuowanie przeglądania naszego serwisu bez zmiany standardowych ustawień przeglądarki traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Dowiedz się więcej...Rozumiem i zgadzam się