Paradoksy fizyki

fizyka

Dnia 27 października uczniowie klas III gimnazjum w ramach innowacji pedagogicznej „Ciekawa fizyka” uczestniczyli w wykładach z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem wykładu były „Paradoksy fizyki”, a prowadził go dr hab. Krzysztof Korona.

Prowadzący mówił o paradoksach, czyli zdaniach sprzecznych z logiką, a jednak prawdziwych. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że najstarsze paradoksy zostały dostrzeżone i sformułowane ponad 2400 lat temu przez Zenona z Elei, natomiast najbardziej niezwykłych dostarczyły teoria względności i teoria kwantów.

Chyba najbardziej znanym paradoksem fizyki współczesnej jest paradoks bliźniąt. Jedno z bliźniąt wyrusza w podróż kosmiczną w rakiecie, która rozwija ogromną prędkość. W takich warunkach czas płynie wolniej. Gdy po powrocie bliźniacy spotykają się, okazuje się, że na Ziemi minęło znacznie więcej czasu i ten, który podróżował jest teraz młodszy od swojego bliźniaka, który przebywał na Ziemi. Efekt ten jest znany wielu ludziom i niektórych przestał dziwić. Mało kto jednak wie, że na statkach kosmicznych poruszających się po orbicie czas, tak naprawdę, płynie szybciej niż na Ziemi…

Na wykładzie omówione zostały także inne ciekawe paradoksy fizyczne, zilustrowane ciekawymi pokazami. Prowadzący zajmował się różnymi dziedzinami fizyki, mechaniką, termodynamiką optyką i innymi.

Z niecierpliwością czekamy na następne wykłady.